Naděje umírá poslední

Slavnosti Královny Elišky

2. září 2009 v 16:08 | Michaelius |  Státní Svátky a Svátečné dny
------------------ Vše co se můžete dozvědět o této akci - 4.-5.9.2009 ----------------------------------
Slavnosti Královny Elišky


"Slavnosti královny Elišky" budou zahájeny v pátek 4. 9. v 17:00 hod.

"Slavnosti královny Elišky" jsou tradičními historickými slavnostmi, které se konají v Hradci Králové od roku 2002, vždy o prvním zářijovém víkendu. Touto akcí si připomínáme významnou epochu v dějinách královského věnného města, kdy si jej za své sídlo zvolila královna Eliška Rejčka.

Město se tak díky její osobnosti vyhouplo mezi léty 1308 - 1318 na jeden z hospodářských i kulturních vrcholů své existence. Akci Slavnosti královny Elišky ve spolupráci s městem Hradec Králové a Hradeckou kulturní a vzdělávací společností Adalbertinum pořádá Agentura pro obnovu a uchování historických tradic Armentum.

Každoročně se na realizaci Slavností královny Elišky podílejí přední umělci nejen z Čech, ale i ze zahraničí. Slavnosti, které se řadí k největším a nejprestižním akcím svého druhu v Čechách každoročně navštíví desetitisíce malých i velkých návštěvníků.

Pátek 4. 9. 2009

Velké náměstí

17.00 Zahájení slavností
17.00 - 20.00 Středověké tržiště s ukázkami řemesel, rytířské ležení, historická hudba, dobové tance, kejklířská vystoupení, pouliční divadlo
20.30 Večerní ohňový průvod městem z náměstí Svobody na Velké náměstí
21.00 Večerní ohňová show

Páteční program sestavený z ukázek starých řemesel, netradičních her, vystoupení hudebníků, kejklířů či divadelníků završí ohňový průvod z náměstí Svobody na Velké náměstí, kde se uskuteční ohňová show.

Sobota 5. 9. 2009

Velké náměstí

10.00 Slavnostní otevření tržiště hradeckým primasem
10.00 - 13.30 a 15.00 - 18.30 Středověké tržiště s ukázkami řemesel, lazebna, rytířské ležení, historická hudba, dobové tance, kejklířská vystoupení, rytířská klání, pouliční divadlo, ukázky práva útrpného

Žižkovy sady

10.00 - 18.30 divadelní pohádky, středověké hry pro malé i velké, sokolníci

Malé náměstí

10.00 - 21.00 lidově-řemeslný jarmark

V sobotu v 10:00 otevře hradecký purkmistr na Velkém náměstí středověký jarmark s ukázkami starých řemesel, která bude předvádět kovář, tesař, tkadlec, šmejdíř, pregéř, pasíř, hrnčíř, dráteník a další. Současně bude zahájen na Malém náměstí lidově-řemeslný trh. Ve 14:00 hod. dorazí na královskou tribunu před katedrálou sv. Ducha královna Eliška Rejčka se svým doprovodem. Tématem letošních slavností bude rozvoj cechů a řemesel, a s tím související cechovní klání. Slavnosti vyvrcholí ve 20:00 hod. večerní ceremonií spojenou s velkým ohňovým divadlem na které naváže slavnostní ohňostroj.

Po celý den budou diváci na několika scénách rozmístěných po historickém tržišti sledovat vystoupení hudebníků, tanečníků, kejklířů či ukázky práva útrpného. V Šimkových Sadech - Na Šancích se uskuteční rytířská klání na koních. Program bude zpestřen vystoupením pouličních divadel a ukázkami šermířského umění středověkých rytířů. Atmosféru celé akce podtrhne rytířské ležení, jehož centrem bude stylově vybavený rytířský stan, středověká lazebna či katovna, ve které nebude chybět kláda či natahovací žebřík. Hladoví a žízniví návštěvníci ukojí své potřeby ve středověké taverně nebo čajovně. Pro malé i velké bude v Žižkových Sadech zřízena dětská scéna, jejíž součástí bude pohádkové divadlo a středověké hry či soutěže. Na akci bude možno zakoupit pamětní mince. Roli královny Elišky ztvární Michaela Frkalová - Klenková, Josef Pejchal či Pavel Doucek. Celou akcí bude provázet Daniel Rumpík.V roli královny Elišky - Michaela Frkalová - Klenková
V roli Jindřicha z Lipé - Josef Pejchal
Primas hradecký - Pavel Doucek


V roli královského kuchaře Vás bude celý den nejen bavit, ale i hostit Ivan Vodochodský.


V rámci slavností se uskuteční veřejná ELIŠČINA SBÍRKA Oblastní charity.
_______________________________________________________________________
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama