Naděje umírá poslední

O Velikonocích

5. dubna 2009 v 10:01 | Michaelius |  Státní Svátky a Svátečné dny
O Velikonocích

Velikonoce patří k pohyblivým svátkům, jelikož jejich datum není přesně stanoveno. Ostatní pohyblivé svátky celého roku se vždy odvozují právě od data Velikonoční neděle.
Velikonoce, též Pascha jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, který připadá na březen nebo duben. Název Velikonoce je odvozen od Velké noci, kdy ukřižovaný Ježíš Kristus vstal z mrtvých. Avšak žádný ze zachovaných historických pramenů neudává přesné datum. Tradice klade neděli po "Velké noci" na první jarní úplněk, kdy slaví svůj velký svátek Pesach i Židé.

Oslavují zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše Krista. Podobně jako Vánoce také oslavy Velikonoc se přenesly i mimo oblast církve. Pro nenábožensky smýšlející jsou Velikonoce především oslavy jara, probuzení přírody a nástupu teplejších, na sluneční svit bohatších dnů, na které se všichni po dlouhé zimě těší.

Velikonoce jsou tzv. pohyblivý svátek a připadají na měsíc březen či duben (22.3. - 25.4.). V křesťanských církvích je Velikonoční neděle první neděle po prvním jarním úplňku. Jarní rovnodennost je stanovena na 21. března. Byl-li úplněk v neděli, jsou Velikonoce až další neděli. Velikonočnímu pondělí a neděli předchází tzv. Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota.

V domácnostech se často udržují staré velikonoční zvyky , jako je pečení beránka či mazance, zdobení vajíček, pletení pomlázky na pondělní koledování. Lidé si zdobí byty symboly jara, posílají si velikonoční přání. Někdy příznivé počasí láká na výlety do přírody, zvlášť připadnou-li Velikonoce na teplý dubnový víkend, jindy se koledníci brodí v mokrém sněhu, pokud jsou Velikonoce na konci studeného března.

____________________________________________

Symboly Velikonoc

Náboženské velikonoční symboly:
Beránek - symbol Ježíše Krista jako oběti za spásu světa.
Kříž - Ježíš byl ukřižován.
Velikonoční svíce - oheň symbolizuje vítězství Ježíše Krista nad smrtí.
Velikonoční vajíčko - symbol nového života.

Další symboly Velikonoc:
Zajíček - symbol přicházejícího jara.
Pomlázka - muži a chlapci si pletou nebo kupují pomlázku a s ní chodí na Velikonoční pondělí ráno na koledu .


Vajíčka patří neodmyslitelně k Velikonocům. I v těch rodinách, kde se vajíčka příliš nezdobí, se v těchto svátečních dnech určitě častěji vyskytují v různé podobě na jídelníčku. Přinášíme vám několik praktických rad, jak správně zacházet s vajíčky.

________________________________________________________________________

Velikonoční zvyky

Na škaredou středu se nesmíte mračit, jinak se budete mračit každou středu v roce.
Na zelený čtvrtek musíte časně vstát a omýt se rosou - nebudete nemocní. Hospodyně musí zamést dům ještě před východem slunce a smetí odnést na křižovatku - nebudete mít v domě blechy. V Orlických horách se házel do studny chléb s medem - aby v ní byla vody celý rok. Také jidáše s medem zaručovali zdraví.
Na velký pátek se lidé chodili mýt do potoka, aby se jim vyhýbaly choroby. Někde se chlapci potápěli a snažili se ústy uchopit ze dna vody kamínek, který pak hodili levačkou za hlavu - pak je nebolely zuby. Textilníci předli pašijové nitě, těmi udělali několik stehů, které pak rodinu chránily před uhranutím a zlými duchy. Košile ušitá pašijovými nitěmi chránila před bleskem. Nesmělo se prát prádlo, nesmělo se pracovat v sadu, nesmělo se nic půjčovat.
Na bílou sobotu se z ohořelých dřívek udělal křížek a ten se donesl na pole, aby bylo úrodné. Někde se dávaly za trámy domu uhlíky, aby odradily požár. Doma se uklízelo, bílilo, pekly se mazance a beránci, pletly pomlázky, zdobila vajíčka.
Na boží hod velikonoční dostala každá návštěva kousek posvěceného jídla, trochu se ho dalo na pole, do studny a na zahradu - aby byla úroda, voda a dostatek ovoce.
_________________________________________________________________________

Velikonoce : velikonoční kraslice, barvení vajíček (kraslic)


// //

// //

Velikonoční kraslice je natvrdo uvařené nebo vyfouknuté, duté vejce ozdobené různými výtvarnými technikami. Slouží ženám a dívkám o Velikonocích jako odměna pro koledníka za vyšlehání pomlázkou.
Velikonoční vajíčka pro koledníky si většinou barvíme doma sami. Nejčastěji vařením v cibulových slupkách. Nahnědlá lze použít jen k barvení v cibulových slupkách, vajíčka s bílými skořápkami se pak dají uvařit v odvarech různých bylin.
Červená barva - červenou barvu kraslic získáte, když namočíte bílé vejce do odvaru ze slupek červené cibule a octa. červeného zelí nebo šťávy z červené řepy. Červenou barvu velikonočních kraslic můžete také získat pomocí šťávy z borůvek nebo bezinek
Tmavě zelená barva - tmavě zelené barvy docílíte pomocí odvaru z mladého žita, vody ze špenátu, odvaru z olšové kůry nebo odvaru z kopřiv.
Světle zelená barva - světle zelenou barvu velikonočních kraslic vykouzlíte pomocí odvaru z lipového květu, kmínu nebo šafránu.
Žlutá barva - Pro získání žluté přírodní barvy velikonočních kraslic postačí odvar z cibulových slupek (vejce v něm ale povaříme jen krátce). Také můžeme získat žlutou barvu s pomocí odvaru z šafránu, rozdrcené bobule jalovce nebo kurkumy.
Fialová barva - Pomocí odvaru z lipového květu, kmínu, šafránu nebo černého bezu získáte velikonoční kraslice zbarvené do fialova.
Hnědá barva - odvar z cibulových slupek a čaj vám vytvoří nádherně hnědé, přírodně nabarvené velikonoční kraslice.


_________________________________________________________________________

Historie Velikonoc


Velikonoce jsou pozůstatkem roku řízeného současně sluncem - slunovrat a měsícem - úplněk. Od počátku se křesťané snažily oddělit velikonoce od židovského svátku pesach. Vedli se také spory o datum mezi Alexandrií a Římem.
Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve, je spojený s památkou umučení a vzkříšení Krista. Velikonoce se však slavily ještě v době předkřesťanské. Zřejmě navazovaly na svátek židovský - pesach - památka vysvobození Židů z egyptského zajetí a později také oslavovali příchod Mesiáše. Pohané vítali jaro a začátek zemědělských prací.
Na velikonoce se křesťané připravují 40ti denním obdobím nazývaným postní doba, které začíná Popeleční středou. Je to původně doba, kdy lidé toužící přijmout křest zintezivnili svoji přípravu. Ostatní křesťané se brzy připojili, aby si tak sami svou víru oživili. Po velikonocích nastává velikonoční doba, která trvá 50 dní do svátků "Seslání Ducha svatého", kdy se připomíná další událost. Velikonocemi totiž nic neskončilo. Apoštolové se v dalších 40ti dnech setkávali se vzkříšeným Kristem. Při posledním setkání jim Kristus řekl, že již ho neuvidí, ale dostane se jim posily Ducha svatého. Což se stalo za dalších 10 dní.
___________________________________________________________________________

Velikonoční Vajícka

 • Nekupujeme naprasklá vejce.
 • Vajíčka uchováváme v chladničce uložená špičkou dolů.
 • Skořápky vajíček jsou porézní a mohou pohlcovat všechny pachy, proto vajíčka raději skladujeme zakrytá.
 • Čerstvá vajíčka poznáme, vložíme-li je do osolené studené vody. Čerstvá klesnou ke dnu, stará plavou na povrchu.
 • Vajíčka se skvrnitou skořápkou bývají napadená plísní. Prosvítíme-li je, uvidíme uvnitř temné skvrny. Tato vajíčka nepoužíváme.
 • Před vařením vajíčka omyjeme.
 • Vajíčka natvrdo vaříme 10 minut.
 • Syrová vajíčka nepožíváme. Hrozí riziko nákazy salmonelou.
 • Vajíčka nepraskne při vaření, když je na tupém konci propíchneme tenkou jehlou.
 • Uvařené prasklé vajíčko oloupeme nejlépe pod vodou.
 • Uvařené oloupané vajíčko déle vydrží, dáme-li ho do chladničky do hrnku s osolenou studenou vodou.
Zdobení velikonočních vajíček
Zdobí se vařená (určena k rychlé spotřebě) či vyfouknutá vajíčka (ty pak můžeme uschovat a příští rok opět použít k výzdobě bytu)

Barvení vajíček je možno provést přírodními prostředky:
- žlutohnědá barva - odvarem z cibulových slupek
- zelená barva - odvarem ze špenátu, z mladých kopřiv
- červená barva - šťávou z červené řepy

nebo se dají koupit speciální barvy na vejce.

Ke zdobení vajíček lze použít:
- samolepicí obtisky
- vlastnoručně vyrobené ornamenty z papíru
- ornamenty namalované tuší na odmaštěné vejce
- ornamenty z barevného vosku ( barevnou voskovku rozehřejeme s trochou včelího vosku a nanášíme špendlíkovou hlavičkou na vejce)

Kdo nechce pracovat se skutečnými vajíčky, může si koupit polystyrenová vajíčka ( např. v OBI nebo ve výtvarných potřebách, v květinářstvích ) a ta pomalovat pomocí temperových barev, napíchnout na špejli a dozdobit barevnou mašličkou. Získá tak působivou vlastnoručně vyrobenou velikonoční dekoraci bytu. Na velikonočních trzích je možno též koupit malovaná vajíčka ze dřeva. Nejsou tak lehká jako skutečné kraslice, zato se vám při pádu na zem nerozbijí. Nadýchaně působí kraslice obháčkované. Bývají k vidění na velikonočních trzích nebo v prodejnách uměleckých řemesel.


__________________________________________________________________________

Koledy

Hody, hody, doprovody,
dejte vejce malovaný.
Nedáte-li, malovaný,
dejte aspoň bílý,
slepička Vám snese jiný.


Panimámo zlatičká, darujte nám vajíčka,
nedáte-li vajíčka, uteče vám slepička
do horního rybníčka
a z rybníčka do louže
kdo jí odtud pomůže?


Koleda, koleda proutek z vrby,
mlsný jazýček mě svrbí.
Koleda, koleda holoubek
dejte něco na zoubek


Přišlo jaro, slunce svítí,
v zahradách je plno kvítí.
Co to ptáci štěbetají?
Že mi tady rádi dají,
malovaná vajíčka,
co jim snesla slepička.


Dávaj vajec kázal kadlec,
kázal kadlec i kadlička,
abys dala dvě vajíčka,
jedno bílý, dvě červený,
šak slépka snese jiný,
vajíčko se kotoulí,
slepička se popelí,
u pastýřů v koutu,
na prašivým proutku.
Prašivý se zlámal,
zlatý se ukázal.


Otloukej se, píšťaličko,
otloukej se mízo-lízo,
nebudeš-li se otloukati,
budu na tě žalovati.

_____________________________________________

Recepty

Vyzkušejte některých z našich tradičních receptů pro přípravu klasických velikonočních jídel.
Velikonoční mazanec

Mazanec

500 g polohrubé mouky 100 g moučkového cukru 1 vanilkový cukr 100 g Hery 1 kostky droždí ( 20 g ) ... Recept

Velikonoční beránek piškotový

Beránek piškotový

200 g polohrubé mouky 200 g moučkového cukru 4 vejce 4 lžíce vlažné vody 1 lžičky prášku do pečiva ... Recept

Velikonoční beránek třený

Beránek třený

280 g hrubé mouky 280 g moučkového cukru 150 g másla 6 vajec 125 ml mléka 1 lžička prášku do pečiva ... Recept

Velikonoční jidáše

Velikonoční jidáše

1 kg polohrubé mouky 100 g cukru krupice 150 g Hery 2 žloutky 1 kostka droždí (42 g) ... Recept

Velikonoční zajíc

Velikonoční zajíc

300 g polohrubé mouky 200 g moučkového cukru 200 g Hery 6 vajec 1 prášku do pečiva ... Recept

Smažené velikonoční pletánky

Pletánky

sypká směs na přípravu buchet od Dr.Oetker 3 lžíce rumu 1 vejce 260 ml vlažné vody 12 polévkových lžic oleje ... Recept


____________________________________________________________

Jak Vypočítat příští velikonoce

Možností, jak vypočítat přesné datum velikonoc je více. Nejzákladnější pravidlo říká, že Velikonoční neděle (Boží hod velikonoční) je první neděle následující po prvním úplňku po začátku jara.
V roce 2009 jaro začíná 20. března, první úplněk nastane 9. dubna, z toho nám vychází, že letos budeme slavit velikonoce 12. dubna.
 • 20. března - Jaro
 • 9. dubna - první jarní úplněk
 • 12. dubna - datum velikonoc 2009
Nebo můžete využít tisícileté tabulky. Ale nejlepší je to dát do Počítadla ;-)
A spočítali jsme že příští velikonční neděle je 4. Duben 2010 a pondělí 5. Duben 2010
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama