Naděje umírá poslední

Druhy lodí

9. března 2009 v 14:48 | Michaelius |  voda,sníh,hory,země

Druhy malých lodí na řeku a něco o nich
Začátky na vodě

Ze zkušenosti víme, že zabalit se na vodu, zvláště když jedete poprvé, není nic jednoduchého. Proto je tu pro Vás pár rad a tipů.


Nejdůležitější je pořádný stan! Dokud svítí sluníčko, je to jedno, ale když prší, tak Vás nic neotráví tak, jako komplet durch spacák a všechny věci.

Při výběru stanu dávejte pozor na následující:

* Bezpodmínečně musí být dvouplášťový!!
* Aby měl pořádnou podlážku, vytaženou až cca. 10 cm nad zem (jinak vám tam může natéci z nějaké louže).
* Pokud možno se vyhněte tzv."protahovacím tyčkám", mnohem lepší je, když můžete stan na tyčky jednoduše nějakým způsobem nacvaknout. Ale musíme přiznat, že si "protahovací" metodu výrobci z nějakého důvodu v poslední době oblíbili, tak nevíme, jestli jiné stany seženete.

Pokud stan nemáte a nechcete si ho kvůli jedné dovolené kupovat, můžete si ho od nás půjčit. Cena za 2-místný stan na týden je 400 Kč, na víkend 150 Kč.

Z ostatních věcí uvedeme jenom to, co se odlišuje od "suchozemské" dovolené, nebo na co se často zapomíná.

* Plavky
* Klobouk proti sluníčku
* Pláštěnku nebo nepromokavou bundu. V obchodech (např. ve vojenském výprodeji) narazíte i na nepromokavý komplet - gumovou bundu a kalhoty. Stojí do 300 kč a za horšího počasí jej určitě oceníte.
* Boty do vody - nejlepší jsou speciální boty do vody - neoprenky, dobré jsou i obyčejné staré tenisky, které si můžete vylepšit neoprenovými ponožkami (cca 200 Kč). Naprosto nevhodné jsou žabky!
* Boty do mokré trávy - pohorky, nebo alespoň nepromokavé polobotky, abyste měli "klid a nohy v teple"
* Holinky pro děti, protože těm ani hustý déšť nezabrání v pobíhání po podmáčené louce
* Vařič, nejlépe malý plynový typu Var, nebo Camping gaz apod.


DRUHY LODIČEK:
_____________________________________

KANOE SAMBAKÁNOE NOVÉ GENERACE
Klasická a zároveň moderní, stabilní a přitom obratná a rychlá, pohodlná, nerozbitná, tuhá a dokonce nepotopitelná

Samba je loď, která disponuje všemi vlastnostmi, jaké by měla dobrá kánoe mít. Bude se Vám s ní jistě výborně jezdit. Je obratná a rychlá díky hladkému dnu bez prolisů. Tuhost lodi je docílena vysoce kompaktním spojením dno-kýl-sedačky-paluba. Vnitřní pevně přivařený komorový kýl vyztužuje dno a tvoří spolu se sedačkami kompaktní konstrukci, takže se u Samby neprohýbá dno. Duté sedačky a kýl plní také funkci vzduchových komor, díky kterým se Samba nepotopí. Příjemným detailem zvyšujícím komfort plavby jsou otvory v kýlu a oka pod límcem pro uvazování bagáže. Velice důležitým charakteristickým prvkem Samby je zesílení dna a špiček, které loď chrání před proražením či prodřením na našich kamenitých řekách. Dno je až dvakrát silnější než paluba a ve špičkách je materiálu ještě víc!

Samba 4.5 je výtečná kanoe s velice širokým použitím od romantické plavby po jezeře přes putování po řekách až po sjíždění jezů a peřejí. Je určena hlavně na turistiku, ale s přehledem zvládá i sportovní jízdu na lehčí WW. Mimo to je možné Sambu osadit vesly, nebo motorem a prohánět se s ní po vodních plochách. Svojí délkou a výtlakem je vhodná pro 2-3 vodáky, kteří na úzkých meandrujících a technicky náročnějších řekách jistě ocení její snadnou ovladatelnost.
Parametry
Délka: 450cm
Šířka: 88cm
Hmotnost: 35kg
Nosnost: min.300kg
Sedačky: 2 nebo 3
_______________________________________________________________


KAJAK BERTPohodlný kajak, velký, hodný, univerzál na těžkou WW i lehkou turistiku. Vhodný je jak pro začátečníky, tak pro expedice.

Klasický kajak ze staré školy, který ani dnes nic neztrácí na konkurenty ve své třídě. Díky své velikosti a délce vhodný na WW, turistiku, i vícedenní putování. Rychlý, stabilní, pohodlný riverunner. Dobrá volba pro pořádné chlapy, nebo ty, kteří chtějí, aby je loďka hezky provezla "sama" a vyrovnala tak nějaké ty jezdecké chybky. Velký výtlak je výhodou na divoké vodě. Pro vícedenní expedice nabízí dostatek místa pro bagáž. Opěrky nohou, stehen, boků i zad jsou snadno nastavitelné stejně jako sedačka.

Dobrá loď pro první "kroky" na lehčí vodě i léta pádlování "v hukotu peřejí".
Parametry:
Délka: 301cm
Šířka: 63cm
Výtlak: 270l
Hmotnost: 17kg
Límec: 87 x 52cm
Nosnost: 70-120kg

Dvoukajak SOLAR 245KAJAK SEAKER


__________________________________________________


KAJAK CREEKBOAT SPUNT
Kratší creekboat, bezpečný, prostorný, lehký a obratný.

První česká creekovka je určená zejména ke sjíždění úzkých a technických terénů, ale neztratí se ani na větší řece. Obratná, nosná, agilní. Díky malé délce a velkému výtlaku exceluje při boofování skoků a vodopádů, snadno projíždí náročnými peřejemi. Rychle se vynořuje pod stupni a jeho točivost oceníte zejména v zablokovaném terénu.

Samozřejmostí je kvalitní výbava - anatomická pěnová sedačka, komfortní zádová opěrka na ráčnách, tvarované boční opěrky… Špičkové jsou i 2 nerezové chyty a 2 bezpečnostní oka!.

Za zmínku stojí na creekovku poměrně nízká hmotnost: díky zesílení dna a špiček je Spunt minimálně o 2kg lehčí oproti srovnatelným modelům jiných výrobců! Spunt je dobrá volba k nám i na Korsiku.
Parametry kajaku
Délka: 235cm
Šířka: 64cm
Výtlak: 270l
Hmotnost: 18kg
Límec: 86 x 46cm
Nosnost: 60-90kg
___________________________________________________

Plastová kánoe Canoah Turismo

Otevřená plastová kanoe typu Vydra. Loď je stabilní a díky málé délce je velice obratná. Dostatečná šířka umožňuje dostatek prostoru pro bagáž. Díky velkému výtlaku loď nemění své dobré jízdní vlastnosti ani při plném naložení. Sendvičový polyethylen jí propůjčuje neuvěřitelnou tuhost a odolnost. Paluby s výrazným límcem zase zabraňují zalévání ve vlnách či jezech. Snadno ovladatelná a bezpečná i pro vodácké nováčky.
Ideální pro půjčovny.
Délka:405.0 cm
Šířka:85.0 cm
Hmotnost:35.0 kg

Další kanoe:
Kanoe Palava


Kanoe Vydra MAKU

______________________________________________________

Člun BAIKAL

Baikal je prostorná loď, do níž se pohodlně vejde čtveřice pasažérů i s výbavou na několikadenní výpravu.

Sedačky jsou z voděvzdorné překližky s neklouzavou úpravou, které poskytují pohodlné sezení i při delší plavbě. K pohonu se nelépe hodí kanoistická pádla středních délek. Při veslování může člun bez problémů ovládat jedna osoba. Spolehlivé uchycení havlinky je vyrobeno z nerez oceli a objednává se jako zvláštní příslušenství, stejně jako pár dělitelných vesel.

Délka 325 cm, šířka 135 cm, vnitřní šířka 63 cm.
Max. nosnost 360 kg. Hmotnost 26 kg.

_____________________________________________________________________

Raft COLORADO 360


Raft COLORADO 360 je univerzální nafukovací člun pro prázdninové putování po řece s rodinou nebo pro

sportovní sjezdy řek až do stupně obtížnosti WW4. Pro 4 osoby, délka 360 cm.

COLORADO 360 je univerzální člun pro prázdninové putování po řece s rodinou nebo pro sportovní sjezdy řek až do stupně obtížnosti WW4. Čtyřmístný člun je designovaný pro sportovní způsob plavby na divoké vodě. Podlaha je proto vybavena čtyřmi páry úchytů pro chodidla. Otevřená záď zajišťuje odtok vody z člunu v případě zalití v peřejích.

Materiál NITRILON - vysoce odolná polyesterová tkanina s nánosy syntetických kaučuků zajišťuje vysokou odolnost člunu proti protržení. Materiál je vysoce odolný proti oděru, stárnutí a UV. Člun COLORADO se stal v ČR velmi populárním závodním člunem. Na COLORADU se závodí v kategorii R4, která se díky této lodi stala nejsilnější českou raftingovou disciplínou.
Dvojité vzduchové komory hlavních válců zajišťují bezpečnost - v případě protržení vnější stěny hlavního válce zabezpečí vnitřní komora nouzové dojetí člunu.
Délka 360 cm
Šířka 160 cm
Hmotnost 28,5 kg
______________________________________________________________

RAFT COLORADO 450
COLORADO 450 je univerzální člun pro prázdninové putování po řece s rodinou nebo pro sportovní sjezdy

řek až do stupně obtížnosti WW4. Šestimístný člun je designovaný pro sportovní způsob plavby na divoké vodě. Podlaha je proto vybavena šesti páry úchytů pro chodidla. Otevřená záď zajišťuje odtok vody z člunu v případě zalití v peřejích.

Délka 450 cm
Šířka 160 cm
Hmotnost 38 kg___________________________________________________________________

Termínovka vypouštění přehrad 2009
PŘEHRADA ŘEKA TERMÍN
Březová , Teplá 12.9.
Hostivař , Botič 18.10.
Husinec , Blanice 20.-21.6.
Josefův , Důl Kamenice 25.-26.4.
Kružberk , Moravice 23-24.5., 20-21.6.,
25-26.7., 15.-16.8., 12-13.9.
Labská , Labe 16.-17.5.
Lipno , Vltava 29.-30.8.
Pařížov , Doubrava 4.4. 10.30-15.30, 5.4. 10.00-13.00 hod.
Pastviny , Divoká Orlice 16.5.
Bystřička , Bystřička 30.-31.5.
Římov , Malše 25.4., 12.9.
Ratmírov , Kamerský Potok 19.-20.9.
Vavřinec , Vavřinec
Vír Svratka 18-19.7. Vir I, 5.-6.9. Vir I, 6.9. Vír II
Žlutice Střela 13.9.

Více na www.povoda.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Smithb234 Smithb234 | E-mail | Web | 8. května 2014 v 23:04 | Reagovat

If some one wants expert view concerning running a blog afterward i advise himher to pay a quick visit this eagabdfkbbkaedfk

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama